Jazyk lásky 5x – resp. vztahů všeobecně

Ariya/ Naše Učení, Vztahy

Protože jazyk lásky je nejvyšší, tak jsem se rozhodla přidat tento příspěvek na základě knihy „Pět jazyků lásky“ (doporučuji!:) – doporučena i „naším“ Velmistrem). Začnu několika souvisejícími postřehy (i pocity), takže i ti, kdo tu knihu znají, tady najdou něco nového.

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše – viz stejnojmenná kniha, která řeší vztahy mezi ženami a muži

Ještě nad „jazyky lásky“ je celkové smýšlení a jednání. A opravdu, nejen moje pocity mi „říkají“, že vztahy mezi ženami a muži (ne)fungují tak, jako kdyby ženy a muži byly z jiných planet… S povolením daným „naším“ Velmistrem tady ocituji jeho poradenství, kde je vidět „překlad“ z mužského jazyka do ženského:

…takže Ti dám návod, jak dostaneš tu ženu na plážové rande (takže ji uvidíš v plavkách a nebude toho tolik na svlékání;)). Jelikož jak jsi napsal pracuje v nemocnici a celkově je taková ta moderní žena (ačkoli díkybohu ne přehnaná feministka), tak využij jejího zájmu i o vlastní zdraví (jenž počítám má). Pozor, nepoužij pojem rande ani schůzka, když se vůči tomu už vyjádřila odmítavě. Takže místo klasického „Šla by jsi se mnou na rande na pláži?“ řekni „Udělej něco pro své zdraví a pojď plavat (se mnou) do moře. Také se proběhneme po pláži. To by Ti sedlo, že ano?“…

Jak fungují vtahy z hlediska „pět jazyků lásky“ – jazyk pro dávání bývá jiný než pro přijímání

Každý má svůj hlavní (či alespoň oblíbený) jazyk lásky na dávání, jímž vyjadřuje pozitivní pocity všeobecně, avšak to neznamená, že by tentýž měl nejradši na přijímání – ba naopak! Většinou by chtěl člověk dostávat co nemá – a co tedy nedává…

Jak fungují vztahy z hlediska „pět jazyků lásky“ – užitečnost jazyků i pro nižší úrovně vztahů

Je VELMI užitečné naučit se jazyky, co má láska, zvláště ty, které jsou člověku cizí (co neuměl dávat – viz výše popsaný postřeh). Jazyky lásky mají své využití i v nižších úrovních vztahů. V DMDU používáme 5 (slovy pět) úrovní:

 1. známí
 2. kamarádi
 3. přátelé až s velkým P (takže když řeknu „můj přítel“, tak tím nemyslím někoho, s kým randím – to je 5. úroveň)
 4. rodina – včetně toho, co obnáší ROZŠÍŘENÁ RODINA (viz stejnojmenná kniha).
 5. Partner(ka) – manžel(ka)

Čtvrtý postřeh je o zaslepující zamilovanosti a přílišném dávání a naopak o přílišném poptávání

Jak učí i „náš“ Velmistr, tak zamilovanost zaslepuje. Je však těžké poznat, že je člověk zaslepeně zamilovaný, když v takovém stavu je – myslí si totiž obvykle, že jde o normální až vášnivé zamilování se.

Otázky ochraňující proti zaslepené zamilovanosti

 • Splňuje Partner / partnerka vše, co uvádí Lekce od „našeho“ Velmistra o plnohodnotném Partnerství? Viz http://duchovni.mysteria.cz/plnohodnotne_partnerstvi.htm.
 • Jaká je hlavní slabina Partnera / Partnerky?
 • Vidím v Partnerovi / v Partnerce alespoň malé chybky?
 • Miluje a váží si mne Partner – partnerka alespoň podobně jako já jeho / jí a dává to náležitě najevo?
 • Zajímá se o mne Partner / Partnerka dost dobře (nejen dostatečně!) – i o mé případné problémy?

Pět jazyků lásky

 1. Slova ujištění
  1. Sem patří i pochvaly.
 2. Soustředná pozornost
  1. Nestačí poslouchat, je třeba náležitě naslouchat. Pět jazyků lásky až vztahů všeobecně - jazyk *soustředěná pozornost*.
 3. Tělesný kontakt
  1. osobně počítám i dotek přes oblečení.
 4. Skutky služby
  1. Nepočítají se služby, které děláte dle dohody (stejně jako Velmistr neuznávám dělení na mužské a ženské práce, kromě práce v dole a podobně oproti kojení a podobně).
 5. Dávání dárků
  1. Osobně nepočítám samotné peníze, kupóny atd.

Ženy to chtějí také

– viz film „Holky to chtěj taky„, jeho pokračování „Holky to chtěj taky 2“ a podobný film „Šprtky to chtěj taky„. Nicméně souhlasím s „naším“ Velmistrem, že muži (na rozdíl od žen) mají skoro stálou sexuální touhu – více viz Velmistrův průlomový příspěvek na téma sexuální služka (!).

Sdílejte!:)