5 perfektních postupů pro páteř

Velmistr Radan Chrobok/ 4 června, 2022/ Naše Učení/ 0 comments

Vybral jsem pět nejlepších cvičení z Jógy a ještě jsem je vylepšil, aby dosáhly úrovně plnohodnotných postupů (většinou jdou provádět i ve stoje, ba za chůze). V dnešní době s mnoha sedavými zaměstnáními a obecně s nedostatkem správného pohybu (o nadváze nemluvě) je páteř nesprávně namáhána – a zdravá páteř je zcela zásadní!

Cvičíme a učíme všechna „zvířata“ – a na zdravá záda pomáhají i některá neuvedená níže. Takže viz (potom) https://DMDU.kvalitne.cz/cviceni-podle-zvirat.

Prvotřídní postupy!:)
Prvotřídní postupy!:)
Psychika (psýché - duše) a tělo (soma -tělo) mají zvláštní partnerství, v němž převládá psychika (to učí PSYCHO-SOMAtika)... Pokud si uvědomíme, čím a jak vzniká onen psychický "tlak" (blok) a změníme v sobě ony podmínky, dochází nejen k uvědomění, ale i následnému uzdravování...
Psychika (psýché – duše) a tělo (soma -tělo) mají zvláštní partnerství, v němž převládá psychika (to učí PSYCHO-SOMAtika)… Pokud si uvědomíme, čím a jak vzniká onen psychický „tlak“ (blok) a změníme v sobě ony podmínky, dochází nejen k uvědomění, ale i následnému uzdravování…

Řazení příslušných postupů je podle míry záběru (vlivnosti), avšak určitě cvičte Volavku i Želvu, protože ona dvě cvičení mají výborné vedlejší výsledky v případě fyzického konfliktu (viz bojová umění). To a více můžeme probrat na dálku či osobně – což důrazně doporučuji!:)

DÝCHÁNÍ: Obecně platí, že když se rozevírá hrudník (či napíná tělo) tak je vhodný nádech a naopak – jinak je možné dýchat libovolně (dechová cvičení jsou kapitola sama pro sebe).

Perfektní provedení alespoň v mysli: Pokud se Vám nějaké cvičení nedaří, nezoufejte si, avšak zacvičte to patřičně ve vlastní mysli (pomocí představování si – vizualizace). Dýchejte u toho, jako kdyby jste to cvičili tělesně. Na rozdíl od bojových umění, v Józe se má při cvičení jít nejdále K bolesti a nikoli ještě jeden krok do ní. Nicméně i Vaše mysl může pomoci posunout Vaši hranici – aby jste předešli skutečné bolesti či blokaci páteře (zvláště až budete starší).

Kočka se protahuje – celá páteř (vyšší verze známého cvičení „kočičí hřbet“)

Určitě znáte kočičí hřbety: Klesnout na všechny čtyři, nahrbit záda a pak je naopak prohnout. NAše verze je ještě lepší (jako kočka) – jde o to, dělat to postupně. Čili z nahrbení si vybrat prohýbání od hlavy či od nohou – směry střídat – a zatímco zbytek zůstává nahrbený, tak prohnout co nejmenší kousek zad – a pak další a tak dále. Sami nejspíš poznáte, že je nějaká část Vašich zad ztuhlá… Každou sérii tohoto cvičení můžete zakončit protažením hrudní až bederní páteře, kdy se zdvihnutým pozadím položíte na zem nejen dlaně ale celá předloktí a položíte mezi ně hlavu (viz následující obrázek kočky). V prohnutí nádech, ve vyhrbení výdech. Toto také jde cvičit ve stoje (nejlépe naproti zdi), jen je to těžší. Cvičte vždy nejméně po dvou sériích – či sudý počet – abyste vhodně vystřídali směry protahování.

Tygr leží – celá páteř, ramena – ideální pro ležení (nejen na spaní) – jeden z hlavních zdravotnických postupů

Toto cvičení (resp. poloha) se dá popsat jako základní bojový postoj vleže či jako z první pomoci známá stabilizovaná poloha. Lehnete si na bok – boky střídat – roztáhnete nohy a jednu pokrčíte spolu s přetočením se v pase na břicho, respektive na hruď. Ve výsledku ležíte spodní částí těla nadále na boku a horní částí na hrudi (na čele, ale hlava je natočená na bok). Z obrázku doufám sami vidíte, jak jsou záda zdravě zarovnaná, na rozdíl od jiných poloh při ležení až spaní… Abyste neřekli, že nejde o cvičení, ba ani o postup, tak „cvičte“ otáčení se na oba boky aniž byste se otáčeli přes záda (čili jen prohodit polohy nohou a rukou).

Delfín skáče / číšník chodí – bederní páteř, křížová oblast (jako bonus je možné přidat cvičení úklonů do strany)

Jeden z podobných postupů je když chcete skočit šipku do vody rovnou po hlavě s rukama za zády, čemuž se říká myslím „delfín“. Stoupnete si (jakkoli) a jednu ruku položíte na záda – na bedra – jako číšník ko a bedra tedy prohnete. Doporučuji kombinovat s chůzí – s kontrolováním postoje.

Volavka sedí – hrudní páteř, ramena

Nemusíte nutně stát na jedné noze (jako správná volavka) , ani spínat ruce nad hlavou (což je původní verze tohoto cvičení). Ale předpažíte a pak pokrčíte ruce a lokty zasunete dozadu za záda a co nejvíce navzájem k sobě. Návodný obrázek ke cvičení *Volavka se protahuje* - zdravá záda. Výsledkem by měla být otevřená a až dozadu protažená ramena a vyklenutí v hrudní oblasti (patřičně obdařeným ženám toto cvičení silně sluší;)). Toto je správné provést na nádech a uvolnění (návrat do základní pozice) na výdech. Podotýkám, že nestačí dávat ramena dozadu (jako při z tělocviku známém hmitání rukama dozadu), ale také dolů – k čemuž pomáhá pokrčení rukou v loktech a práce s nimi. Pomocí tohoto cvičení jde alespoň dočasně dostat lopatky vedle páteře místo bohužel běžnějšího a nezdravého nahrbení v oné oblasti. Můžete pokračovat protažením rukou za zády: Při protažení nádech, při uvolnění výdech. Z takovéhoto napětí je případný úder vpřed určitě účinnější! To si můžete vyzkoušet s RYCHLÝM výdechem. Kiay!

Želva zalézá do krunýře – krční páteř (od potíží s ní páteří bývají bolesti hlavy až migrény)

Aniž byste skláněli hlavu, zkuste se bradou dotknout klíčních kostí – zvednutím ramen k uším. Se skloněním hlavy to skryje krk – výborná obrana proti „kravatě“ atd. Cvičení Želva použité proti technice kravata. Uvolnění na nádech, zastrčení ve výdechu.

* * * * *

Doporučujeme získat předvedení, respektive vedení všech výše vypsaných cvičení od někoho z našich Učitelů až Velmistrů – prosíme kontaktujte nás s objednávkou!:)

Možnosti pro sdílení

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*