Přeskočit na obsah

Přínosné byliny – nejen léčivé (1.)

Na rozdíl od různých šarlatánů (viz i film „Šarlatán“) užíváme a učíme prokazatelně pomáhající lidové léčitelství. Ostatně i většina moderních léků je jen zhuštěním plodů přírody plus (přehnané) použití chemie. A to je příčina nežádoucích vedlejších účinků! Přestože Evropská unie vydala zákaz informování o léčivých účincích, které mají byliny (!), tak o tom hodláme i nadále informovat. Zaprvé nám jde o svobodu slova (!:)) a zadruhé se nebojíme úředních šimlů ani z EU.

Rostliné superpotraviny

Amaranth, chia semínka a také české superpotraviny, které ty exotické strčí do kapsy.

Základní byliny

Základní byliny.
Základní byliny.

Hřebíček obsahuje insekticidní a repelentní látku a spolu s kávovou sedlinou ve formě svíčky odpuzuje hmyz: https://www.facebook.com/share/EGXBnNjFHpD95UGy.

Co můžete používat i denně

  • Rýma: Rýmovník – rozmačkané lístky dát do nosních dírek, máta až eukalyptus (esence – olejíček) – inhalovat výpary.
  • Spánek / relaxace: Meduňka.
  • Pozitivní programování: Oregano – dobromysl, kurkuma, kari.
  • Zpomalení stárnutí, imunita: Česnek.
  • Zdravý zrak: Mrkev.
  • Pro rychlejší regeneraci poškozené kosti: Kostivalová mast.
  • Proti řidnutí kostí: Mleté vaječné skořápky se šťávou z citronu.

Byliny v léčitelství – ukázka

Macerát

Výluh byliny či více bylin za studena: Bylina či byliny se přelijí šálkem vody a ponechají se 30 minut, někdy též 3-12 hodin stát za občasného míchání, při pokojové teplotě (15-20 stupňů C.). Výtažek se pak scedí přes navlhčenou vatu nebo filtrační papír. Takovým způsobem se připravují maceráty všech bylin obsahujících sliz a škrob, tedy např. lněné semeno, kořen ibišku, sladkého dřeva, ale také kořene kozlíku.

Někdy se též kombinuje macerát s nálevem. To se pak maceruje v malém množství vody obyčejné teploty, voda se pak slije, výsledek se ještě přelije vroucí vodou nebo se s vodou zahřeje do varu. Tento způsob je vhodný pro byliny například s bílkovinami, které se při okamžitém spaření koagulují, tedy srážejí se a zakalují roztok.

Léčitelské předpisy využívající byliny – příklady

Pásový opar

Šťáva skalnice odstraňuje velmi rychle bolesti.5 masitých listů se rozřeže po délce a položí na talíř. Šťávou kterou rostlina pustí se několikrát denně potírá choré místo. Odlehčení se dostaví již po prvním potření.

Dá se použít též čaj: 25 g kůry dubu,10 g kontryhelu, 20 g ovsa, 10 g heřmánku, 20 g šalvěje, 10 g komonice – smíchá se. Zalít studenou vodou a nechat přejít varem. Lžička na šálek čaje. Pije se 3 x denně.

Rakovina kosti

Protože má řebříček velmi dobré účinek na regeneraci kostní dřeně, pijeme ho 3-4 šálky denně. K tomu pijeme ještě druhý čaj na čištění krve z čerstvých bylin:1 díl kopřivy, 1 díl řebříčku, 3 díly měsíčku. Na jeden šálek použijeme 1 vrchovatou lžičku sekaných bylin. Oblast se zasaženou kostí se stále natírá několikrát denně touto esencí: Láhev až po hrdlo naplníme květy řebříčku, zalijeme 40%lihem. Nechá se stát 10 dní na teple. Pak se zevně používá.

Zelený zákal

Je to porucha očí pocházející spíše z poruchy činnosti ledvin. Ve většině případů jde navíc společně o revmatismus a nemoci pohybového ústrojí.

Ze směsi bylin-každá stejným dílem – kopřiva, měsíček, rozrazil, přeslička – je vhodné pít denně 2-3 šálky čaje. Do čaje je možno přidat lžičku švédských bylin. Současně je možno dělat sedací koupele z přesličky, z bylin louhovaných 24 hodin a do koupele dolévat teplou vodou.

Esence, kterou používáme na oko zevně, se připravuje takto: 20 g světlíku lékařského, 30 g kozlíku,10 g sporýše lékařského, 30 g bezu, 20 g květu heřmánku. Vše dobře rozmícháme a 5 lžic této směsi spaříme v ½ litru bílého vína. Přivedeme do varu a páry necháme působit na zavřené oko.

Pro poradenství na téma, co by Vám mohli pomoci, nám prosím napište!

Proti škůdcům

Proti molům: https://jak.agrosola.cz/spolehlivy-zpusob-jak-se-navzdy-zbavit-molu-v-kuchyni-doprejte-ji-tento-napoj.

Sdílejte!:)
Ověřeno MonsterInsights